Ciemierniki zaliczają się do kwiatów ogrodowych, jakie na przestrzeni ostatnich lat zyskały na bardzo dużej popularności, również w naszym kraju. Co takiego sprawia, iż warto posiadać je w swoim ogrodzie, jednocześnie jak podejść do ich pielęgnacji oraz uprawy czy też rozmnażania?
Dlaczego w naszym ogrodzie powinny pojawić się ciemierniki?
Z jakiego powodu, w naszym ogrodzie powinny pojawić się ciemierniki? Bowiem jest to niezwykle efektowny kwiat, zimnozielony, jaki pozwoli na ozdobienie ogrodu nawet w czasie gdy pozostaje on ubogi w kwiaty oraz liście, mowa tutaj o okresie wczesno-wiosennym, nawet w innych miesiącach, również grudniu ciemiernik stanowi idealną dekorację takiego miejsca. Jest to roślina, która zawsze kwitnie obficie oraz długo, czego wynikiem jest posiadanie kwiatów od lutego do czerwca, nie wymaga też jakieś szczególnej pielęgnacji, dlatego są to kwiaty bardzo pożądane i cieszące się ogromną popularnością, także w wielu innych krajach. Najbardziej popularnym gatunkiem ciemiernika, jaki spotkamy w naszych ogrodach, jest ciemiernik biały (Helleborus niger), wyróżniają go przepiękne wręcz śnieżnobiałe kwiaty, oraz czarny korzeń, na wiosnę kwitnie ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) który posiada różnorodne odcienie białych i różowych kwiatów. W przypadku ciemiernika cuchnącego (Helleborus foetidus), mowa o jasnozielonych kwiatach jakie mogą osiągnąć nawet 0,5 metra wysokości, postarajmy się nie sadzić ich zbyt głęboko w ziemię, gdyż wydłużymy jedynie okres kwitnienia. Dobrze przed samym kwitnieniem, usunąć stare liście, co pozwoli na uzyskanie dostępu do światła, przez rosnące kwiaty, w zimie pąki kwiatów przykryjmy agrowłókniną lub suchymi liśćmi, w ten sposób zabezpieczmy je przed zmarznięciem.
Jak uprawiać oraz pielęgnować ciemierniki w naszych ogrodach?
Najlepiej pod uprawę ciemiernika, wybrać miejsce osłonięte zwłaszcza przed zimowymi wiatrami, które jest dodatkowo ciepłe oraz wręcz zaciszne, dobrze gdyby samo stanowisko było lekko cieniste ewentualnie ocienione, z tego też powodu zaleca się ich sadzenie w otoczeniu drzew czy krzewów. Gleba musi być wapienna, gliniasta oraz co najważniejsze bardzo żyzna, zaleca się utrzymanie stałej oraz jednolitej jej wilgotności, wskazane jest też przynajmniej raz do roku, zasilenie jej odpowiednim nawozem wieloskładnikowym, lub w okresie jesiennym rozłożenie wokół samych kwiatów przekompostowanego obornika. Raczej nie jest dobrym rozwiązaniem naruszanie gleby, ciemiernik to kwiat który posiada bardzo wrażliwy system korzeniowy, może więc w prosty sposób dojść do jego uszkodzenia, nie zachęca się również do ich przesadzania, nic nie stoi na przeszkodzie, by sadzić je samodzielnie, czy w sąsiedztwie innych roślin które posiadają podobne do nich wymagania.
Interesuje cię rozmnażanie ciemierników?
Jeżeli interesuje nas rozmnażanie ciemierników, to najlepiej zdecydować się na podział najbardziej rozrośniętych karp, a idealnym czasem jest maj oraz czerwiec (zaraz po kwitnieniu) lub można to też zrobić na przestrzeni sierpnia i września (kiedy młode liście będą już wystarczające duże oraz ciemnozielone), niech nowe rośliny mają od 3 do 6 listków, oraz zadbajmy o wilgotną dla nich glebę. W przypadku ciemierników jakie chcemy otrzymać z nasion, to należy nasiona zebrać już w czerwcu, włożyć je następnie do gruntu, pierwsze siewki powinny pojawić się po 9-10 miesiącach, a kwiaty zakwitną po około 3 lat od przeprowadzonego wysiewu. Pamiętajmy, aby zebrane przez nas nasiona jak najszybciej wysiać, gdyż mogą one stracić swoją zdolność kiełkowania.