storczyki

Miłośnicy storczyków znajdą na rynku ogrodniczym wiele gatunków, które można uprawiać w mieszkaniach. Piękno i różnorodność kolorów i kształtów, jakie oferują kwiaty storczyków, jest tym, co przyciąga do nich ludzi. Ceny orchidei są bardzo przystępne, z wyjątkiem rzadkich gatunków, które są dostępne tylko dla doświadczonych hodowców. Dlatego też efektowne storczyki stale zyskują na popularności. Możemy pokusić się o stworzenie niepowtarzalnej kolekcji, jeśli kupimy storczyki o podobnych wymaganiach uprawowych.

Najważniejsze informacje o zakupie storczyka

Zanim kupisz wymarzonego storczyka, musisz upewnić się, że mieszkanie jest w dobrym stanie. Do rodziny storczykowatych należy ponad 30000 gatunków i 100 000 mieszańców. Mają one różne wymagania uprawowe. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie większej ilości kwiatów.

Należy również upewnić się, że wybieramy rośliny o podobnych wymaganiach uprawowych. W razie wątpliwości należy porozmawiać z wyspecjalizowanym sprzedawcą w sklepie ogrodniczym. Poszukiwany storczyk powinien być zdrowy i nieporażony Stan storczyka określa się na podstawie jego liczby, kształtu i koloru.

O dobrej kondycji świadczy liczba, kształt, kolor i wielkość kwiatów. Zielone, sprężyste liście świadczą o zdrowych, odpornych na choroby storczykach. Sprzedawcy mogą używać pasty do polerowania, aby ukryć prawdziwy stan liści, jeśli mają bardzo błyszczące liście. Zdrowa roślina będzie miała mocne, nieuszkodzone korzenie. Wierzchołki korzeni powinny być zielone i soczyste. Korzenie storczyka powinny być przechowywane w pojemniku. Nie należy kupować rośliny, jeśli korzenie są uszkodzone lub jeśli podłoże jest stare. W marketach i sklepach ogrodniczych możemy kupić storczyki o wzroście monopodialnym.

Oznacza to, że jeden pęd wyrasta do góry, a kilka pędów rośnie w górę. Do zdrowego wzrostu niezbędne będzie podłoże zbliżone wyglądem do tego, które stosują dzikie storczyki. Storczyki można uprawiać w szklanym wazonie lub w doniczce na parapecie, w zależności od wybranej metody. Wiszące pojemniki i szklane naczynia są atrakcyjną opcją.

Storczyki – polecane produkty

Sklepy ogrodnicze posiadają ciekawe odmiany storczyków

  • Phalaenopsis: Przez cały rok mogą tworzyć się białe kwiaty. Starą łodygę można wykorzystać, aby roślina zakwitła ponownie. Ten storczyk kosztuje ok. 100 zł
  • Falenopsis “Little Lady” – miniaturowe odmiany storczyków osiągają wysokość do 20 cm. Różne kolory kwiatów kwitną w różnych miesiącach. Czasem roślina zakwitnie nawet na starej łodydze. Za jednego storczyka zapłacisz około 15 zł.
  • Falenopsis MULTIFLORA – Mieszaniec o wielobarwnych kwiatach. Często ozdobiona jest plamkami, paskami i kolorowym obrzeżeniem. Kwiaty mogą pojawiać się przez cały rok. Ceny storczyków zależą od docelowej wysokości i ilości pędów. Storczyk wielopędowy mierzący około 60 cm wysokości kosztuje 67 zł za łodygę.
  • Falenopsisi “Royal Blue” – rzadka i modna nowość – jest łatwo dostępna w sprzedaży. Sztuczne farbowanie kwiatów pozwala uzyskać niebieski kolor. Niebieskie storczyki mogą być cięte lub uprawiane. Koszt 70 cm storczyka to około 66 zł.