Dzięki tym krótkim wskazówkom można uniknąć wyciągania kolców z dłoni przez cały dzień! Kaktusy to rośliny doniczkowe o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Rzadko wymagają przesadzania, ale kiedy już nadejdzie na to pora, ważne jest, aby odbywało się to prawidłowo i bezpiecznie. Gdy korzenie zaczną przebijać się przez otwory drenażowe na dnie doniczki, nadszedł czas na przesadzenie kaktusa.
Ponieważ stosunkowo wolno rosną, kaktusy zazwyczaj wymagają przesadzania co 3-4 lata (np. aloes, echinokaktus Grusona, ferocactus) lub co 2-3 lata w przypadku odmian szybciej rosnących jak np. opuntia, epifilum, selenicereus grandiflorus.
Do centrum ogrodniczego marsz!
Wiele odmian kaktusów ma ostre kolce, które działają jako ochrona rośliny. To również sprawia, że przesadzanie kaktusów jest trudnym, a czasem nawet niebezpiecznym zadaniem. Jednym z najlepszych sposobów bezpiecznego przesadzania kaktusa jest użycie pary metalowych szczypiec, takich jak te, które można znaleźć w kuchni. Warto też również zainwestować w parę grubych ochronnych rękawic ogrodniczych. Unikać należy rękawic, które są wykonane z tkaniny, a nie z grubego płótna lub skóry. Kolce kaktusów mogą łatwo przebić się przez większość tkanin. Większość kaktusów ma kolczaste kolce, które sprawiają, że są bolesne i trudne do usunięcia ze skóry w przypadku kontaktu. Ochrona rąk naprawdę ma znaczenie w tym przypadku.
Najlepiej przesadzać kaktusy do połowy wiosny, kiedy roślina wejdzie w okres aktywnego wzrostu. Zapewni to, że kaktus będzie miał energię, aby odzyskać siły po manipulowaniu i zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Ostrożnie należy postępować z echinokaktusem. „Fotel teściowej” nie przepada za przesadzaniem, bo łatwo uszkodzić delikatne korzenie. Przed przesadzaniem warto odwiedzić sklep ogrodniczy online, żeby kupić odpowiedni sprzęt.
Co będzie potrzebne do przesadzania kaktusów?
Sprzęt i narzędzia
- rękawice ochronne, np. z egardenion
- szczypce metalowe,
- gazeta lub miękki papier, np. ręczniki kuchenne.
Materiały
- mieszanka gleby kaktusowej,
- doniczka i spodek.
Sprzęt kupiony? Do dzieła!
Narzędzia potrzebne do przesadzania kaktusa zależą od wielkości i kolczastości rośliny. Podczas przesadzania mniejszych kaktusów metalowe szczypce i/lub gazety czy papier mogą nie być konieczne, podczas gdy większe kaktusy mogą wymagać pełnego arsenału sprzętu ochronnego, ale wtedy niemal każdy sklep ogrodowy ma wszystkie potrzebne narzędzia. Niezależnie od wielkości, podczas pracy z kaktusami zawsze zaleca się noszenie grubych rękawic ochronnych.
Sklep ogrodowy radzi – przesadzanie kaktusa krok po kroku
- Wyjmij kaktusa ze starej doniczki
W razie potrzeby należy poluzować ziemię wokół krawędzi doniczki tępym nożem lub szufelką. W razie potrzeby można owinąć kaktusa kilkoma warstwami gazety lub papieru, aby łatwiej było go chwycić lub można użyć metalowych szczypiec. Delikatnie należy wyjąć bryłę korzeniową ze starej doniczki i położyć kaktusa płasko na ziemi lub podłodze.
2. Poluzuj korzenie i wyrzuć starą glebę
Po wyjęciu kaktusa ze starej doniczki bryłę korzeniową należy poluzować, a starą ziemię wyrzucić. W zależności od tego, jak roślina jest związana z korzeniami, może to być czasami delikatny proces. Należy robić to powoli i uważać, aby nie złamać zbyt wielu korzeni.
3. Sprawdź korzenie i przytnij w razie konieczności
Gdy korzenie są odsłonięte, dobrym pomysłem jest sprawdzenie ich pod kątem jakichkolwiek oznak szkodników lub chorób. Martwe lub chore korzenie można odciąć i w razie potrzeby można zastosować fungicyd.
4. Wybierz nową doniczkę
Przy skłonności do nadmiernego podlewania, warto wybrać doniczkę glinianą lub terakotową. Podczas gdy kaktusy mogą rosnąć w każdym pojemniku doniczkowym, nieglazurowane doniczki gliniane pomagają wchłonąć nadmiar wilgoci w glebie i zapobiegają nadmiernemu podlewaniu. Ponadto gliniane nie odkształcają się tak łatwo jak plastikowe. Niezależnie od rodzaju wybranej doniczki, należy się upewnić, że na dnie znajduje się otwór drenażowy.
5. Zasadź kaktus w nowej doniczce
Następnie wypełnia się dno nowej doniczki mieszanką ziemi kaktusowej. Odpowiednią ziemię (odczyn pH lekko kwaśny – 5,5 – 6,5) ma każdy internetowy sklep lub centrum ogrodnicze. Można też zrobić samemu. Wystarczy zmieszać uniwersalną ziemię ogrodniczą z kruszywem ceglanym, keramzytem, kulkami styropianowymi, piaskiem i żwirem w proporcjach 1:2. Po wypełnieniu ziemią doniczki, używając szczypiec, gazety lub papieru, delikatnie umieszcza się kaktusa w doniczce i przytrzymuje. Pozostałą część doniczki wypełnia się ziemią, lekko ją ubijając co kilka centymetrów. Nie podlewa się od razu świeżo przesadzonego kaktusa, ponieważ potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowych warunków. Po tygodniu można wznowić regularny harmonogram podlewania.
Będziesz pękać z dumy
Wbrew pozorom przesadzanie kaktusów to nie igraszki. Wprawdzie kaktusy są odporne i przystosowalne, a większość odmian dobrze radzi sobie z przesadzaniem, to jednak ważne jest, żeby były zdrowe przed przesadzeniem. Warto się upewnić, że świeżo przesadzony kaktus został umieszczony z powrotem w pierwotnym miejscu, aby mógł nadal otrzymywać taką samą ilość światła i wentylacji, jak przed przesadzeniem.
Ponieważ kaktusy są roślinami pustynnymi, wymagają znacznej ilości światła słonecznego, aby wspierać nowy wzrost. Nasłoneczniony parapet wychodzący na południe lub zachód jest idealny dla większości odmian kaktusów. Jeśli mieszka się na obszarze, w którym lato jest ciepłe, umieszczenie kaktusa na zewnątrz latem w pełnym słońcu jest jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie do nowego wzrostu. W przypadku umiarkowanych klimatów, kaktusy podczas zimowania w mieszkaniu przystosowują się do mniej intensywnego światła, tym samym stają się wrażliwsze na mocne słońce. Wiosną i wczesnym latem warto odstawić doniczki z kaktusami na wschodni lub zachodni parapet, lub odsunąć je od szyby. Pozwoli to przystosować się kaktusom do nowych bardziej słonecznych warunków.